Чернігівщина – одна з областей України, яка постраждала від вторгнення російських окупантів. Про те, яка нині ситуація в сфері зайнятості та як функціонує служба зайнятості в умовах воєнного стану розповідає директорка  Чернігівського обласного центру зайнятості Лідія Падалка.    

 • Отож, почнемо зі статистики. Лідіє Василівно, скільки безробітних людей сьогодні налічується на обліку в службі зайнятості і скільки було станом на 24 лютого?
 • Станом на 24 лютого в області налічувалось 10,5 тис. офіційно зареєстрованих безробітних. На сьогодні  їх побільшало  на 800 осіб (11,3 тис. на 20 травня). Найбільше – у місті Чернігові (2412),  на Прилуччині  (983), найменше – у Ріпкинському районі (196). З початку воєнної агресії лави безробітних поповнили 4,9 тис. громадян області - реєстрація в службі зайнятості наразі зростає. У професійному розрізі серед них переважають продавці, оператори котелень, підсобні робітники, прибиральники, водії, кухарі. Є й бухгалтери та охоронники.
 • Попри збитки через воєнні дії, бізнес починає відновлювати свою діяльність. Тож на кого є попит у роботодавців області сьогодні? 
 • На жаль, через об’єктивні причини, попит на робочу силу суттєво скоротився. До 24 лютого роботодавцями було заявлено до трьох тисяч вакансій. Надалі багато пропозицій було знято.

На сьогодні (на 20 травня) в базі даних обласної служби зайнятості налічується лише 323 актуальні вакансії – у 4 рази менше, ніж на початок воєнної агресії. На кожне вільне робоче місце претендує 35 осіб (проти 8-ми на 24 лютого). Наразі найбільшим попитом у роботодавців користуються трактористи-машиністи, водії, швачки, кухарі, продавці, а також електромонтери, слюсарі-ремонтники, електрозварювальники, підсобні робітники. Тобто ринок праці потребує «робочих рук». Затребуваними в області є й лікарі – на сьогодні 18 вакансій.

 • А скільки готові платити роботодавці працівникам у такі нелегкі часи? 
 • Середній розмір оплати праці в розрахунку на вакансію становить 9033 грн. Проте, серед наявних на сьогодні пропозицій від роботодавців є й високооплачувані. Приміром, майстер будівельних та монтажних робіт, лікар із заробітною платою 20000 грн; 16000 грн  пропонують менеджеру зі збуту, 15000 –інженеру, зварнику, оператору верстатів, бухгалтеру, 14000 – агроному, механіку, шліфувальнику.
 • Як в умовах воєнного часу зареєструватися в службі зайнятості?

З початком бойових дій на території області державна служба зайнятості фактично не припиняла свою роботу. Центри зайнятості, які знаходились на безпечній території, здійснювали обслуговування населення та роботодавців у звичному режимі. На тимчасово окупованій території або в зоні ведення бойових дій наші фахівці працювали дистанційно. 

Хочу зауважити, що на період воєнного стану процедура взаємодії служби зайнятості з клієнтами є максимально спрощеною. Реєстрація можлива за місцем перебування громадянина в будь-якому центрі зайнятості України. Це можна зробити особисто під час відвідування, а також за допомогою вебпорталу електронних послуг «Дія». Статус безробітного та призначення допомоги по безробіттю відбувається у перший день після подання відповідних заяв та документів.

 • А що робити людям без документів, що підтверджують трудову діяльність?
 • Надання статусу безробітного внутрішньо переміщеним особам, а також громадянам, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, які не мають документів, необхідних для реєстрації, в тому числі про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітну плату, здійснюється на підставі відомостей з державних реєстрів. 

Крім того, віднедавна зареєструватися у службі зайнятості можуть внутрішньо переміщені особи, які не розірвали трудові відносини. Припинити трудовий договір  вони можуть в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості заяву на ім'я роботодавця. Зі свого боку центр зайнятості має повідомити про це роботодавця, територіальні органи Пенсійного фонду та Державної податкової служби. 

 • Чи стимулює сьогодні держава працевлаштування внутрішньо переміщених осіб?
 • Так, роботодавець може отримати компенсацію витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених. Кошти надаються у розмірі 6,5 тис. грн тривалістю не більше двох місяців з дня працевлаштування. Зокрема в нашій області (на 20 травня) вже прийнято рішення про надання компенсації 15-ти роботодавцям за працевлаштування 25-ти осіб.  До речі, на ці цілі урядом виділено 200 млн грн.

Чи проводяться в умовах воєнного стану виплати по безробіттю?

 • Відразу хочу зауважити, що виплата допомоги по безробіттю нашим клієнтам з початком воєнної агресії не припинялась. Нарахування здійснювались навіть без особистого відвідування безробітним центру зайнятості у разі підтвердження будь-якими засобами комунікації, в тому числі електронними, свого наміру перебувати на обліку в центрі зайнятості. За останніми законодавчими змінами, які набули чинності 7 травня, аби отримувати виплати, доведеться особисто відвідати центр зайнятості. До речі, на сьогодні профінансовано та виплачено допомогу по безробіттю за першу декаду травня.
 • З початком бойових дій на території області багато наших громадян, у тому числі ваших клієнтів, виїхали за кордон. Вони продовжують отримувати допомогу по безробіттю?
 • Відповідно до законодавства, виплата допомоги припиняється в разі, якщо безробітний перебуває за кордоном понад 30 днів. 
 • В якому режимі наразі функціонує служба зайнятості?
 • Віднедавна, а саме: з 10 травня, обласна служба зайнятості працює у звичному режимі. Обслуговування клієнтів Чернігівської районної філії здійснюється на базі Чернігівського міського центру зайнятості.

                                                                                                                                                                                                                                                                        Розмову вела Світлана Шеремет

Анонс/Подія: 
Подія