Перший і найважливіший етап процесу пошуку роботи – самовизначення. Вам слід добре подумати, зважити всі «за» і «проти», перш ніж обрати ту сферу діяльності, яка Вам найбільш цікава. Як знайти роботу до душі людині, яка не знає, чого вона хоче від життя? Мабуть, досить складно.
У найбільш виграшному становищі опиняються ті, хто усвідомлено обрав професію ще при вступі до вищого навчального закладу або професійно-технічного училища. Однак, на жаль, практика показує, що молоді люди не завжди замислюються про майбутнє при виборі професії і, як наслідок, часто розчаровуються в отриманій спеціальності, вважаючи за краще реалізовувати себе в зовсім інших сферах.
У будь-якому випадку не варто впадати у відчай. Шанси працевлаштуватися є у кожного, хто точно знає, яку роботу він шукає.
Пошук роботи - це вже робота сама по собі. Підходьте до цієї справи відповідально. Спробуйте чітко уявити, як має виглядати ваше ідеальне робоче місце, чим ви хочете займатися в житті або хоча б виконання яких трудових зобов'язань не перетворить вас на вічно втомленого робота.
Подумайте також над тим, що для вас тепер буде головним на робочому місці - самореалізація, отримання досвіду, робота в приємному оточенні або тільки сума заробітку? Відразу налаштуйтеся на те, що пошук роботи може тривати деякий час.
Є чимало варіантів пошуку роботи. Використовуйте всі!
Один з найпоширеніших варіантів - це пошук на спеціалізованих сайтах, де можна розмістити своє резюме або направити його до роботодавця, чиє оголошення вас зацікавило.
Другий варіант - безпосередньо направляєте резюме до роботодавця на конкретну вакансію. Наприклад, якщо ви все свідоме життя мріяли працювати в компанії N, то шліть туди своє резюме, щоб потрапити в їхню базу даних. Можливо, якщо в компанії відкриється вакансія, вас запросять на співбесіду. Але краще стежте за оголошеннями про вакансії на сайті компанії.
Третій варіант – центри зайнятості, в яких ви можете ознайомитись з наявними вакансіями, відвідати семінари, під час яких фахівці ознайомлять Вас із ситуацією на ринку праці, навчать складати резюме, допоможуть підготуватися до співбесіди з роботодавцем тощо, а у разі необхідності можна пройти профдіагностичне тестування та проконсультуватися щодо побудови кар’єри враховуючи твої побажання, здібності, нахили та можливості працевлаштування.
Четвертий варіант - професійні соціальні мережі linkedin.com та інші, де є можливість розмістити докладну інформацію про себе. Зазвичай HR-фахівці великих компаній користуються ними для цілеспрямованого пошуку кандидатів.
П’ятий варіант - звичайні соціальні мережі. Тут ви можете знайти сторінки компаній, в яких хотіли б працювати, і вийти на представників їхніх HR-відділів.
Шостий варіант - професійні сайти та форуми. Тут також можуть бути розміщені цікаві вакансії і інформація про роботу.
Сьомий варіант - кадрові агентства. Виберіть кілька агентств і направте своє резюме із супровідним листом. Можливо, зараз агентство шукає саме вас. Варто зазначити, що попередньо потрібно з’ясувати з кого беруть грошей з шукачів роботи чи наймачі.
Восьмий варіант - поширення інформації серед своїх друзів, знайомих, через соцмережі тощо. Не можна недооцінювати "принцип шести рукостискань", згідно з яким всі у світі знайомі один з одним. Ваш друг або знайомий може стати головною сполучною ланкою між вами і роботою вашої мрії.
Зверніть увагу, що амбіційність молоді часто використовують в своїх цілях шахраї. Існує декілька схем, за якими нечесні люди наживаються на недосвідченості вчорашніх випускників і їх бажанні відразу ж заробляти багато. В оголошенні можуть просто вказувати рівень зарплати, що не відповідає дійсності, а коли людина починає працювати, її постійно штрафують, знаходять якісь недоліки і погрішності, так що зарплата знижується удвічі. Часто пропонують пройти «стажування», тобто безкоштовно відпрацювати деякий час або виконати завдання, яке не буде оплачене. Можуть за красивою назвою посади приховувати непрестижну діяльність (наприклад, у компаніях, що займаються мережевим маркетингом, будують фінансові піраміди). Тому не варто відноситися серйозно до обіцянок золотих гір.
Необхідно враховувати всі за і проти, але й не варто затягувати пошуки. Не можна сидіти і чекати, що вам ось-ось підвернеться хороша робота.
Якщо ви нікуди не влаштуєтеся відразу після закінчення навчання, то через рік шанси помітно зменшаться – потенційні працедавці дивитимуться на вас вельми насторожено.
Випускники, починаючи процес працевлаштування, часто бувають розчаровані тим, що їм пропонують. Вони розраховують на ту зарплату, яку отримують фахівці, але працедавці пропонують їм значно меншу. Більше того, на деякі позиції без досвіду – не потрапиш. Деколи від відчаю опускаються руки: звідки ж взятися досвіду, якщо без нього нікуди не беруть! Але вирішення проблеми існує. Полягає воно ось в чому: треба шукати невеликі організації, де одна людина виконує функції декількох співробітників. У цьому випадку є шанс набратися досвіду. Хай посада ваша називатиметься інакше, але ж основну увагу при працевлаштуванні треба звертати не на назву, а на набір виконуваних обов’язків.
Пам’ятайте:
Якщо Ви працюєте під час навчання, Ви маєте безперечні переваги перед тим, у кого немає жодного досвіду трудової діяльності.
На початку кар’єри доведеться змиритися з тим, що всі даватимуть вам поради. Вибирайте самі, до яких з них прислухатися, але будь-які з них приймайте з незмінною вдячністю: деякі з часом згодяться і, можливо, стануть для вас девізом на все подальше життя.
Побудову кар’єри можна почати і з виконання мало престижної роботи, головне – поставити мету, вірити в свої сили і не відступати перед труднощами.
Не упирайтеся, якщо працедавці як один говорять, що ви їм не підходите: можливо, вам варто досягати своєї мети поступово.
Щира зацікавленість в роботі і чесного виконання своїх обов’язків – найкращий шлях для початку успішної кар’єри.