02.03.2018 | 12:20

Цього тижня в Козелецькому районному центрі зайнятості відбулася зустріч безробітних з головним спеціалістом Козелецького відділення обслуговування громадян Бобровицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Марією Шолойко.

Тема заходу викликала жвавий інтерес безробітних, адже нині пенсійна реформа в усіх на слуху та вустах. Її обговорюють навіть ті, кому до пенсії ще десятки років. Марія Шолойко зазначила, що вік виходу на пенсію залежатиме від наявного страхового стажу. В 2018 році страховий стаж становитиме вже 25 років. Із 1 січня 2019-го він збільшуватиметься щорічно на один рік протягом 10 років - з 25 до 35 років. Із 2028 року пенсії у 60 років призначатимуть особам, які матимуть 35 і більше років стажу, у 63 роки - особам, що матимуть від 25 до 35 років стажу, у 65 років - від 15 до 25 років стажу. І лише ті, кому до 31 грудня цього року виповнюється 60 років, зможуть вийти на пенсію за віком, маючи мінімальний страховий стаж 15 років. Отже, ті, кому нині ще тільки 49 - 50, зможуть вийти на пенсію через 10 років лише у випадку, якщо напрацюють собі у загальному 35 і більше років стажу. Іншим доведеться працювати на 3 - 5 років довше.

Присутніх цікавило питання: «А якщо в людини не буде відповідного страхового стажу». На що Марія Володимирівна відповіла: «У такому разі час призначення пенсії за віком відкладається. Якщо в 2018 році на момент досягнення 60 років (для жінок - 58,5 року), особа мала стаж від 15 до 24 років включно, вона зможе отримати пенсію за віком, коли їй виповниться 63 роки або вона напрацює стаж 25 років. Далі критерії стажу для виходу на пенсію в 63 роки теж зростатимуть щороку на один рік. Якщо людині виповниться 60 років (для жінок - 59 років) у 2019 році, вона матиме право на призначення пенсії у 63 роки за наявності стажу від 16 до 25 років включно. Якщо стаж становитиме 15 років - доведеться або працювати, щоби здобути додатковий стаж, або чекати віку 65 років. А якщо особа досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсію, і не працює, бо з певних причин втратила роботу? Законом передбачено, що таким людям призначатимуть тимчасову державну соціальну допомогу в порядку, визначеному урядом. Із 1 січня 2018-го по 31 грудня 2020-го непрацюючим особам, що досягли встановленого пенсійного віку, мають страховий стаж принаймні 15 років, призначатимуть тимчасову державну соціальну допомогу. Її виплачуватимуть, доки людина набуде право на призначення пенсії відповідно до своїх показників стажу. Допомога буде на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність».

 Також безробітні запитували: «Якщо людина матиме менше 15 років стажу?» Спеціаліст відповіла, що оскільки офіційно пенсійний вік залишається у нас 60 років, то будь-яка особа віком 60 років і більше може звільнитися з роботи й претендувати на допомогу із малозабезпеченості. А по досягненню 65 років може звернутися до органів соцзахисту, щоб їй призначили державну соціальну допомогу як особі, що досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсію. Розмір такої допомоги теж становить прожитковий мінімум, вона по факту надається без перевірки доходів і довічно. Права на пенсію людина не матиме. Зрештою, і досі особам, котрі не мали 15 років страхового стажу, не призначали страхової пенсії за віком, вони мали право тільки на державну соціальну допомогу. Але стаж можна буде докупити.

Безробітні також цікавилися питаннями «Які періоди враховуватимуть у страховий стаж?», «Що буде з пільговими пенсіями?» «Чи матимуть право медики та вчителі на пенсію за вислугу років?» тощо.

Наприкінці зустрічі присутні отримали інформаційну листівку «Умови призначення та перерахунку пенсій з 1 січня 2018 року» Бобровицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України.