21.12.2022 | 10:22

21 грудня 1990 року в Україні створено Державну службу зайнятості. Відтоді 32 роки поспіль завдяки щоденній роботі її фахівців укомплектовуються робочі місця, тисячі громадян повертаються до праці.

За час існування державної служби зайнятості лише в нашій області налічується майже 2 млн звернень громадян за її послугами. Зокрема, понад 600 тис. наших земляків працевлаштовано, більше 100 тис. охоплено професійним навчанням, понад 200 тис. залучено до тимчасової зайнятості.

Тисячі мешканців області отримали роботу завдяки програмам фінансового стимулювання роботодавців на створення нових та додаткових робочих місць, зокрема більше 14 тис. – шляхом надання дотацій, понад 3 тис. – шляхом компенсації єдиного соціального внеску. Серед успішних підприємців чимало й колишніх безробітних - майже 13 тис. шукачів роботи свого часу скористалися виплатою допомоги по безробіттю одноразово для започаткування власної справи.

Все це - результат копіткої роботи не одного покоління фахівців служби зайнятості, які упродовж років віддавали свої знання, енергію, тепло сердець задля благородної мети – допомоги людям, яких спіткало безробіття.

Нинішній 2022 рік - найбільш складний і непередбачуваний для всіх нас. Та служба зайнятості за час свого існування набула досвіду оперативного реагування на виклики суспільства. У відповідь на шок на ринку праці через воєнну агресію було ухвалено низку змін до законодавства. Зокрема, спрощено процедуру отримання статусу безробітного, роботодавцям надано додаткові фінансові пільги для працевлаштування внутрішньо переміщених осіб – вони можуть отримати компенсацію витрат на оплату їх праці.

Службі зайнятості також довірили реалізацію програми «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», з чим вона відмінно впоралась. Мета програми допомогти фінансово через надання мікрогранту охочим започаткувати або розвинути власний бізнес та створити нові робочі місця.

У період воєнного стану запрацювала «Армія відновлення». До її лав саме служба зайнятості «мобілізує» зареєстрованих безробітних для виконання суспільно корисних робіт. Так, на Чернігівщині силами безробітних зводились захисні споруди, заготовлялись дрова, розчищались від чагарників придорожні смуги поблизу блокпостів, підстанції електромереж, плелись маскувальні сітки для військових. Такий вид тимчасової зайнятості дозволив українцям не лише отримати дохід, а й долучитись до праці на Перемогу.

Щоб послуги були ще доступніші, служба зайнятості відкрила нові канали комунікації в популярних нині месенджерах, запровадила низку електронних сервісів. Зокрема, для розширення можливостей пошуку роботи було створено "Єдиний портал вакансій" https://jobportal.dcz.gov.ua, який акумулює пропозиції роботи Державної служби зайнятості та найбільш популярних сайтів з працевлаштування (Work.ua, robota.ua, novarobota.ua, PidBir, grc.ua - сайт з пошуку роботи, Jooble). База вакансій оновлюється в режимі реального часу.

На часі реалізація Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці», який містить нові підходи до стимулювання зайнятості населення.