27.07.2018 | 11:43

Про те, чому так важливо подолати працю в тіні, йшлося на засіданні «круглого столу» «Легалізація заробітної плати та зайнятості населення – один з важливих факторів соціальної стабільності в суспільстві», що відбувся днями в Бахмацькій райраді. Ініціатор заходу – Чернігівська обласна служба зайнятості. Участь у засіданні взяли голова Бахмацької райдержадміністрації Тетяна Неділько, голова Бахмацької райради Віктор Міщук, представники державних установ та роботодавці. Головувала директор Чернігівського обласного центру зайнятості Лідія Падалка.

За її словами, наразі актуальним є збереження трудового потенціалу та задоволення зростаючих потреб економіки в кадрах. Серед головних викликів ринку праці області Лідія Падалка назвала кризову демографічну ситуацію, трудову міграцію працездатного населення, зменшення кількості та погіршенням якості трудових ресурсів, дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили.

Щодо стану ринку праці, то в І півріччі 2018 року на обліку в службі зайнятості області перебувало 22,8 тис. безробітних громадян, що майже на 13% менше, ніж за відповідний період минулого року. Серед зареєстрованих безробітних кожна третя особа із загальною середньою освітою, кожна четверта – професійно-технічною, а 40% мають вищу або неповну вищу освіту. Натомість роботодавці потребують саме робітничих рук. Чверть вакансій, які формують базу даних обласної служби зайнятості, призначається для робітників з обслуговування технологічного устаткування (водіїв, машиністів котелень, трактористів, токарів, складальників верху взуття, рамників тощо), кожна шоста вакансія - для працівників торгівлі, сфери послуг та найпростіших професій, кожна восьма - для кваліфікованих робітників з інструментом. Це слюсарі-ремонтники, швачки, електромонтери, електрогазозварники, столяри, маляри тощо. «Відповідних спеціалістів дуже бракує на зареєстрованому ринку праці, адже висококваліфіковані фахівці відмовляються працювати за той рівень винагороди, який пропонують роботодавці регіону», - зазначила Лідія Падалка.

В області також традиційно існує попит на професії, пов’язані з високим рівнем освіти та кваліфікації. Підприємствам, що пропонують високу заробітну плату, потрібні менеджери, інженери різної спеціалізації, інженери-програмісти, системні адміністратори, агрономи високої кваліфікації з відповідним досвідом роботи. Також роботодавці готові платити «київську» заробітну плату фахівцям, яких важко знайти на ринку праці. Це рамники, слюсарі з ремонту автомобілів, водії, електрозварники, токарі, шліфувальники по дереву, а також, кваліфіковані юристи та бухгалтери. Проте більшість вакансій, що подають роботодавці до служби зайнятості, з мінімальною заробітною платою або наближеною до неї.

На думку директора обласного центру зайнятості, саме низька заробітна плата і є головною причиною відмови людей від пропозицій роботи вдома і, як наслідок, трудової міграції.

«Отже, легалізація зайнятості та виплата гідних заробітних плат – вимога сьогодення, - сказала Л.Падалка і зауважила, що на обліку в центрі зайнятості ніколи не будуть тримати людину, якщо для неї є підходяща робота з гідними умовами праці та у межах транспортної доступності. Директор обласного центру зайнятості ознайомила учасників «круглого столу» з послугами служби зайнятості населенню та роботодавцям, новаціями в діяльності.

«Головним пріоритетом для нас є індивідуальний підхід до кожного клієнта, - сказала вона. - У центрі уваги залишаються оперативне працевлаштування шукачів роботи, підвищення числа вакансій з гідними умовами праці, взаємодія з об’єднаними територіальними громадами для вирішення питань зайнятості їх жителів та профорієнтаційна робота з молоддю. Мета застосування нових підходів у роботі та удосконалення традиційних послуг – це бажання відповідати вимогам часу та залишатися надійним соціальним партнером для наших клієнтів».

На засіданні «круглого столу» також йшлося про залучення інвестицій в економіку Бахмацького району та створення нових робочих місць, переваги легальної зайнятості для населення та роботодавців.