23.10.2018 | 16:53

Про те, як стимулювати людей працювати легально в Україні і де роботодавцям шукати кваліфіковані кадри, говорили 23 жовтня в Чернігівській облдержадміністрації. Там під головуванням Наталії Романової – заступника голови ОДА, відбулося спільне засідання територіальної тристоронньої соціально-економічної ради та обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення. Участь у заході взяли представники органів влади, профспілок, роботодавців.

Серед питань порядку денного – проблеми в сфері трудових ресурсів. За словами директора Чернігівського обласного центру зайнятості Лідії Падалки, наразі на зареєстрованому ринку праці Чернігівщини спостерігається зростання потреб роботодавців у робочій силі й водночас брак кваліфікованих працівників. Причина цього кризова демографічна ситуація в регіоні, трудова міграція, дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили.

«Чернігівська область продовжує старішати, а чисельність населення працездатного віку – зменшуватись, - сказала Лідія Падалка. - Сьогодні на ринок праці виходить молодь 1997-2000 років народження. Але їх кількість у 2,8 разів менша за чисельність осіб, які припиняють трудову діяльність. Отже, дефіцит молодих кадрів в подальшому буде ще відчутнішим. Тому робітники старше 45 років та пенсіонери, які готові працювати, дуже скоро можуть стати основним трудовим ресурсом».

А, зважаючи ще й на активізацію трудової міграції, на думку експертів, вірогідними претендентами на низькокваліфіковані робочі місця в Україні будуть китайці, африканці та індуси. Отже, роботодавці стануть перед вибором: або платити нашим громадянам гідну заробітну плату, або залучати відносно дешеву робочу силу з Азії та Африки.

Проте, за словами Лідії Падалки, проведене службою зайнятості дослідження, дає право стверджувати, що на Чернігівщині є ще резерви трудових ресурсів, яких «не бачить» офіційна економіка та статистика. Так, було з’ясовано, що 30% працездатного населення не працює на економіку області. І хоча ймовірно серед них є громадяни, які працюють в «тіні» та трудові мігранти, але більшість все ж таки становлять кваліфіковані працівники або молоді люди, яких можна залучити до офіційної праці. Отже, за сучасних умов питання соціальної відповідальності бізнесу є вкрай актуальним.

«Роботодавці мають мотивувати громадян до зареєстрованої зайнятості шляхом гарантування гідного рівня офіційних заробітних плат кваліфікованим фахівцям, - сказала директор обласного центру зайнятості. – Натомість маємо середній розмір оплати праці в розрахунку на одну вакансію, які подавалися роботодавцями до служби зайнятості з початку року, становив 4193 грн. Він є на 40% меншим навіть за середню зарплату в області та зовсім неконкурентним у порівнянні зі столичними та закордонними заробітками».

Проте деяким фахівцям, яких бракує на ринку праці, окремі роботодавці Чернігівщини готові платити «київську» заробітну плату. Зокрема, агрономам, трактористам, рамникам, слюсарям з ремонту автомобілів, водіям, електрозварникам, токарям, може бути запропонована офіційна зарплата від 10 до 20 тис. гривень.

Якісні пропозиції роботи існують не тільки у Чернігові, Ніжині та Прилуках. Вони є у Козелецькому, Чернігівському, Носівському, Бахмацькому, Бобровицькому, Ріпкинському та інших районах.

«Ще одна проблема сучасного ринку праці - невідповідність обсягів та напрямів підготовки молодих кадрів у закладах освіти потребам роботодавців, - зазначила Лідія Падалка. Наприклад, обсяги навчання швачок, трактористів-машиністів, операторів обладнання, електромонтерів, токарів менші за поточну потребу економіки області. У середньостроковій перспективі навчальними закладами Чернігівщини взагалі не планується підготовка за робітничими професіями, попит на які є постійно: оператор машинного доїння, фрезерувальник, складальник верху взуття, комплектувальник меблів, слюсар зі складання металевих конструкцій, рамник, пресувальник сиру».

Директор обласного центру зайнятості зауважила, що збалансування обсягів та напрямів підготовки робітничих кадрів з потребами економіки сприятиме пом’якшенню дисбалансу між попитом і пропозицією робочої сили, стимулюватиме молодь до обрання актуальних на ринку праці професій та для офіційної роботи на підприємствах області. А щоб профорієнтаційна робота була ефективною потрібна системна, чітко спланована співпраця освітян, служби зайнятості та роботодавців.