31.01.2019 | 15:05

31 січня 2019 року в Чернігівському обласному центрі зайнятості відбулася нарада за участю заступника голови облдержадміністрації Наталії Романової,  керівництва Чернігівського міського та філій Чернігівського обласного центрів зайнятості. Йшлося про підсумки діяльності служби зайнятості області за минулий рік та пріоритетні напрями роботи на сучасному етапі.

За словами директора Чернігівського обласного центру зайнятості Лідії Падалки, торік головною проблемою ринку праці став дефіцит молодих та кваліфікованих кадрів. Головними причинами цього є кризова демографічна ситуація, активна трудова міграція, дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили. У порівнянні з 2017 роком на обліку обласної служби зайнятості збільшилась кількість громадян, яким важко конкурувати на ринку праці. Це – люди віком старше 45 років, громадяни, які потребують додаткових гарантій зайнятості, особи з інвалідністю, сільські мешканці. Водночас стало менше молоді та кваліфікованих робітників, затребуваних у роботодавців.

Загалом протягом 2018 року на обліку в центрах зайнятості області перебували та отримували соціальні послуги 34,4 тис. безробітних. Майже третину з них, а це 11 тисяч, службою зайнятості працевлаштовано.

Зокрема, на нові робочі місця з компенсацією роботодавцю єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працевлаштовано 270 осіб; а 25 громадян започаткували власну справу, скориставшись виплатою допомоги по безробіттю одноразово.

Крім того,  2,7 тис. безробітних за направленням служби зайнятості набували нових професій та підвищували кваліфікацію, 6,4 тис. - залучено до громадських та інших робіт тимчасового характеру.

Загалом протягом минулого року активними заходами сприяння зайнятості охоплено більше 20 тисяч безробітних – 58% громадян на обліку.

Позитивною тенденцією став приріст вакансій. Торік в базі даних обласної служби зайнятості їх налічувалося 31,7 тис., а це на 9% у порівнянні з попереднім роком. Щоправда, їх якість бажала кращого. Так, 38% вакансій, які подали роботодавці до служби зайнятості, пропонували мінімальну зарплату, 58% - нижчу за середню по області. Лише на 4% вільних робочих місць виставлялась заробітна плата вища за середню по області. Станом на 1 січня 2019 року середня зарплата на вакансіях обласної служби зайнятості становила 4928 грн, що на 32% менше за середній показник по області.

«Налагодження дієвої співпраці з роботодавцями задля збільшення кількості та якості вакансій, а також з органами місцевого самоврядування, зокрема головами ОТГ, які є не тільки партнерами в організації громадських робіт, а й здатні допомогти у розв’язанні багатьох проблем у сфері зайнятості, – це питання авторитету служби, свідчення нашого вміння бути корисними суспільству», - наголосила Лідія Падалка. 

Вона доручила директорам усіх філій опрацювати з роботодавцями, головами ОТГ та сільрад, де наявна надлишкова робоча сила та вільні приміщення, питання можливості створення підрозділів підприємств на цих територіях та організації підвозу до робочих місць працівників.

Особлива увага обласної службі зайнятості протягом минулого року була зосереджена на профорієнтаційній роботі з безробітними громадянами та учнівською молоддю. Зокрема, у профорієнтаційних заходах служби зайнятості взяли участь майже 34 тисячі учнів навчальних закладів різних типів.

«Цього року увага до професійної орієнтації молоді буде лише посилюватись», - наголосила директор.

Торік служба зайнятості реформувала власну структуру та удосконалювала систему надання соціальних послуг. З’явилася нова форма добору персоналу – рекрутинг, тобто пошук потрібних кадрів на замовлення роботодавців, який здійснюється не тільки серед безробітних, але й з інших джерел. Серед нововведень служби - також профілювання безробітних і запровадження кейс-менеджменту.

Головна ж новація 2019 року – впровадження інституту кар’єрних радників. Директор обласного центру зайнятості наголосила, що саме на якісній реалізації нової ініціативи і має бути зосереджена робота всіх фахівців служби зайнятості, адже нововведений інститут покликаний сприяти безробітним у пошуку роботи, допомагати збудувати кар’єру, використовуючи при цьому індивідуальний підхід до клієнта служби зайнятості, та покращити співпрацю з роботодавцями.

«Ми маємо стати потужним гравцем на ринку праці, працювати не тільки з сьогоднішніми безробітними, але й на попередження майбутнього безробіття, пропонувати нові форми співпраці з роботодавцями та органами місцевої влади, бо успішно вирішена проблема зайнятості забезпечує соціальну стабільність у суспільстві», - сказала Лідія Падалка.

Заступник голови облдержадміністрації Наталія Романова охарактеризувала соціально-економічний стан області та наголосила на соціальній відповідальності бізнесу.

«Основною мотивацією для працевлаштування громадян залишається заробітна плата. Відтак, потрібна постійна робота з роботодавцями щодо підвищення рівня мінімального заробітку. Адже це має прямий вплив на трудову міграцію», - сказала Наталія Романова.

Водночас заступник голови ОДА визнала, що проблема ринку праці - це не лише роботодавці, які платять або заробітну плату «в конвертах», або мінімальну, а й громадяни, котрі звертаються до служби зайнятості не за пошуком роботи, а заради соціальних пільг та виплат. На іі думку, впровадження інституту кар’єрних радників сприятиме оперативному працевлаштуванню шукачів роботи. Фахівців служби зайнятості Наталія Романова назвала «агентами змін», зауваживши, що вони працюють в структурі, яка постійно змінюється, вдосконалюється, розширює спектр послуг та сучасних сервісів для клієнтів.