26.09.2018 | 11:14

Тіньова зайнятість становить серйозну соціально–економічну загрозу для держави. А тому легалізація робочих місць, цивілізоване оформлення трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками наразі – нагальне завдання, адже від цього залежать добробут громадян, їх впевненість у своєму майбутньому, а ще рівень надходжень до місцевих бюджетів. Про це йшлося на спільному засіданні тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат та обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення, що відбулося 25 вересня 2018 року в Чернігівській облдержадміністрації. До роботи долучилися заступник голови ОДА Наталія Романова, керівники обласних управлінь та департаментів, представники райдержадміністрацій, ОТГ, міст обласного значення. Участь у заході взяла директор Чернігівського обласного центру зайнятості Лідія Падалка.

За словами директора обласного центру зайнятості, тіньова зайнятість є одним з основних чинників, який суттєво перешкоджає динамічному розвитку ринку праці та зменшує можливості системи державного соціального страхування. Вона ознайомила присутніх з ситуацією на ринку праці Чернігівщини, послугами служби зайнятості та поділилась своїм баченням розв’язання існуючих проблем.

«Наразі для ринку праці Чернігівщини характерним є не безробіття, а брак кваліфікованих кадрів, - сказала Лідія Падалка. - Якщо раніше необхідно було шукати вільні робочі місця для безробітних, то тепер актуально збереження трудового потенціалу та задоволення зростаючих потреб економіки в кадрах».

Щоправда, результати дослідження, проведеного обласною службою зайнятості, дають змогу стверджувати, що незважаючи на зростання дефіциту робочої сили, поширення тіньової зайнятості та трудової міграції, на повному ринку праці ще існують внутрішні резерви робочої сили. Так, було з’ясовано, що 30% працездатного населення не працює на економіку області. І хоча серед них є громадяни, які працюють в «тіні» та трудові мігранти, але більшість все ж таки становлять кваліфіковані працівники або молоді люди, яких можна залучити до офіційної праці. Саме на створенні стабільних та сприятливих умов життя й роботи для них й має бути зосереджена увага державних органів та роботодавців.

На думку директора обласного центру зайнятості, головним чинником, який зумовлює відтік робочої сили до столиці та за кордон, та сприяє поширенню тіньової зайнятості є низький рівень заробітної плати на Чернігівщині. Натомість її гідний рівень мотивуватиме людей працювати легально і вдома.

«Ще одна проблема сучасного ринку праці - невідповідність обсягів та напрямів підготовки молодих кадрів у закладах освіти потребам роботодавців, - зазначила Лідія Падалка. Наприклад, обсяги навчання швачок, трактористів-машиністів, операторів обладнання, електромонтерів, токарів менші за поточну потребу економіки області. У середньостроковій перспективі навчальними закладами Чернігівщини взагалі не планується підготовка за робітничими професіями, попит на які є постійно: оператор машинного доїння, фрезерувальник, складальник верху взуття, комплектувальник меблів, слюсар зі складання металевих конструкцій, рамник, пресувальник сиру».

Директор обласного центру зайнятості зауважила, що збалансування обсягів та напрямів підготовки робітничих кадрів з потребами економіки сприятиме пом’якшенню дисбалансу між попитом і пропозицією робочої сили, стимулюватиме молодь до обрання актуальних на ринку праці професій та для офіційної роботи на підприємствах області.

Лідія Падалка запропонувала активізувати діяльність робочих груп з легалізації робочих місць при райдержадміністраціях та міськвиконкомах та посилити інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення та роботодавців.