27.02.2019 | 16:41

Про перспективи розвитку підприємництва на Чернігівщині говорили 27 лютого в Чернігівській облдержадміністрації. Там під головуванням Олександра Мисника – голови ОДА, відбулося засідання обласної координаційної ради з питань розвитку підприємництва.

Серед питань порядку денного – ситуація на ринку праці та проблеми працевлаштування. За словами директора Чернігівського обласного центру зайнятості Лідії Падалки, на ринку праці області, як і України в цілому, актуальними залишаються: професійно-кваліфікаційний дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили, невисокий рівень заробітної плати, яку пропонують роботодавці, відтік кадрів за кордон.

Через складну демографічну ситуацію та активну трудову міграцію якість робочої сили продовжує погіршуватись. Більшість безробітних – це люди віком старше 45 років, жінки та особи з вищою освітою за спеціальностями, які не є затребуваними на ринку праці.

Натомість роботодавці потребують професійних робітничих кадрів. Деякі з цих вакансій складно укомплектувати через брак відповідних кадрів на ринку праці, інші - через низький рівень заробітної плати, запропонований роботодавцями. Станом на 1 січня 2019 року середня зарплата на вакансіях становила 4928 грн., що на третину менше розміру середньої оплати праці по області. Це сприяє активізації трудової міграції працездатного населення Чернігівщини до столиці та за кордон.

На думку Лідії Падалки, саме започаткування власного бізнесу для деяких людей є єдиною альтернативою безробіттю, тому служба зайнятості всіляко підтримує підприємницькі ініціативи безробітних.

«У 2017-2018 роках 65 осіб відкрили підприємницьку діяльність, отримавши від служби зайнятості допомогу по безробіттю одноразово, - сказала Лідія Падалка. – Деякі з них з часом самі стали роботодавцями».

Обласна служба зайнятості сприяє розвитку малого бізнесу також шляхом фінансової підтримки суб’єктів підприємництва, які працюють в пріоритетних видах економічної діяльності та створюють нові робочі місця для працевлаштування безробітних. Їм протягом року відшкодовується розмір єдиного соціального внеску за кожну працевлаштовану особу. У минулому році 160 роботодавців отримали компенсацію єдиного внеску за працевлаштування 270 безробітних.

Інформаційна підтримка малого бізнесу здійснюється у консалтингових центрах, які створені у Чернігівському міському центрі зайнятості та Ніжинській міськрайонній філії. Тут підприємці можуть проконсультуватися не лише у фахівців служби зайнятості, а інших установ, зокрема Державної фіскальної служби, Держпраці, органів соціального захисту тощо.

Лідія Падалка наголосила на потребі активізації взаємодії органів місцевого самоврядування та об’єднаних територіальних громад зі службою зайнятості задля реалізації програм, спрямованих на працевлаштування населення, підтримку підприємницьких ініціатив, професійну орієнтацію безробітних та учнівської молоді. Також директор обласного центру зайнятості запропонувала, об’єднати зусилля всіх зацікавлених сторін щодо посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи з бізнесом задля підняття рівня заробітної плати на вільних робочих місцях, з метою пришвидшення їх укомплектування, повернення до області внутрішніх трудових мігрантів та підвищення добробуту працюючих громадян.