24.05.2019 | 10:18

Як правило, втрата роботи для багатьох людей – це справжня проблема. Проте в службі зайнятості радять не впадати у відчай, а активно зайнятися пошуком і гарантують підтримку кваліфікованих фахівців та низку ефективних послуг. Про тенденції сучасного ринку праці, діяльність служби зайнятості та інноваційні підходи в її роботі розповідає заступник директора Чернігівського обласного центру зайнятості Сергій Роговець.

Пропозицій роботи побільшало, кадрів поменшало

Актуальною проблемою сучасного ринку праці є дефіцит молодих та кваліфікованих кадрів. Головні причини цього, зокрема в нашому регіоні, - кризова демографічна ситуація, активна трудова міграція, дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили. Наслідки кадрового голоду відчувають місцеві роботодавці, і тому все частіше звертаються до служби зайнятості за допомогою у пошуку працівників. Статистика свідчить, що кількість роботодавців, які довірили службі зайнятості підбір персоналу, збільшилась у порівнянні з 2018 роком на 5,6%.

Так, протягом січня-квітня 2019 року до обласної служби зайнятості звернулося більше 3 тис. роботодавців, які подали відомості про понад 10 тис. вакансій. Проте, якість вакансій є незадовільною - середній розмір заробітної плати на них становить лише 4887 грн. Це на третину нижче за  середню зарплату по області і вдвічі – за середню по Україні.

Станом на 1 травня 2019 року у базі даних служби зайнятості налічувалось 1,9 тис. вакансій - на 12,5% більше, ніж на цю дату торік. Крім того, знайдено 560 пропозицій роботи з інших джерел.

У тренді – робітничі професії

Щодо потреб роботодавців у кадрах, то найбільшим попитом користуються робітники з обслуговування та експлуатації устаткування (водії автотранспортних засобів, трактористи-машиністи, токарі, машиністи котельні, робітники з обслуговування сільськогосподарського виробництва), працівники сфери торгівлі та послуг (продавці, соціальні працівники, охоронники, кухарі, медичні сестри), кваліфіковані робітники з інструментом та представники найпростіших професій.

Є високим попит на професіоналів та фахівців з досвідом роботи – бухгалтерів, спеціалістів держаної служби, економістів, вчителів, інженерів різних галузей, юрисконсультів, агрономів, представників торгівельних, менеджерів, а також експедиторів.

Серед найпростіших професій найбільш затребувані підсобні робітники, прибиральники, вантажники, сторожі, комірники, робітники з благоустрою, двірники, укладальники-пакувальники, мийники посуду, приймальник побутових відходів та опалювачі.

Аби зберегти кадри, роботодавці готові платити більше

Найвищий розмір оплати праці пропонувався на вакансіях для начальника дільниці (15,0 тис. грн.), формувальника машинного формування (13,0 тис. грн.), машиніста екскаватора (13,0 тис. грн.), інженера-будівельника (12,0 тис. грн.), головного енергетика (11,5 тис. грн.), головного конструктора (11,3 тис. грн.), слюсаря-інструментальника (11,0 тис. грн.), електромонтера з експлуатації розподільних мереж (11,0 тис. грн.), начальника цеху (10,0 тис. грн.), майстра цеху (10,0 тис. грн.), начальника лабораторії з контролю виробництва (10,0 тис. грн.), головного технолога (10,0 тис. грн.).

З початку року безробітних поменшало

Протягом січня-квітня поточного року лави безробітних в області поповнили 6,9 тис. осіб – саме стільки шукачів роботи взято на облік службою зайнятості в цей період (на 7,4% менше, ніж у січні-квітні торік). Загалом же на обліку з початку року перебували та отримували послуги 18,7 тисяч безробітних. До речі, на обліку стало більше осіб, яким важко конкурувати на ринку праці. Це – люди віком старше 45 років, громадян передпенсійного віку, сільські мешканці. Водночас зменшилась кількість молоді та кваліфікованих робітників, затребуваних у роботодавців. Загалом же за 4 місяці поточного року безробітних в області поменшало на 700 осіб і на 1 травня налічувалось 11,1 тис. осіб.

Наше завдання – сприяти працевлаштуванню

Протягом січня-квітня 2019 року за сприяння служби зайнятості роботу знайшли 8,3 тис. громадян, що на 4% більше, ніж рік тому. З них 3,8 тис. – офіційні безробітні. Зокрема, на нові робочі місця з компенсацією роботодавцю єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працевлаштовано 97 осіб; а 7 громадян започаткували власну справу, скориставшись виплатою допомоги по безробіттю одноразово.

На жаль, через дисбаланс на ринку праці не завжди є можливість відразу запропонувати людині постійну роботу. Тоді безробітним служба зайнятості пропонує участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру. Цього року ними охоплено 2,3 тис. безробітних - на 8% більше, ніж торік.

Традиційно організовуються громадські роботи з благоустрою та озеленення територій, упорядкування місць поховань захисників Вітчизни, меморіалів, кладовищ, прибирання придорожніх смуг, у зимовий період – з ліквідації снігових заметів. Також безробітні залучаються до обслуговування осіб з інвалідністю, допомоги сім’ям учасників АТО, інформування населення про порядок отримання житлових субсидій. Цього року перелік громадських робіт поповнився ще одним видом – «екологічний захист навколишнього середовища». На таких роботах працювали понад 300 осіб. Вони здійснювали збір вторинної сировини, а саме: макулатури, поліетилену та поліетиленових пляшок.

У поточному році до громадських робіт в області було залучено близько півтори тисячі безробітних. На їх організацію в області витрачено понад 2 млн. 400 тис. грн. Зокрема, витрати Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття становили майже 1 млн 91 тис. грн., решту профінансовано з місцевих бюджетів.

Важливо, що на громадян, зайнятих на таких роботах, поширюються державні соціальні гарантії, передбачені законодавством про працю та зайнятість населення і загальнообов’язкове державне соціальне страхування, тобто безробітні одночасно отримують і допомогу по безробіттю, і заробітну плату, а період участі зараховується до страхового стажу, тобто вносяться відповідні записи до трудових книжок.

До речі, нерідко такі роботи є шансом закріпитися на робочому місці. Цього року після участі в них були працевлаштовані на постійну роботу 528 наших земляків.

Допомагаємо безкоштовно здобути нову професію або підвищити кваліфікацію

Підвищити конкурентоспроможність робочої сили допомагає гнучка система професійного навчання безробітних, яке здійснюється за професіями та спеціальностями, що мають попит на ринку праці, та під конкретне замовлення роботодавців. Протягом січня-квітня 2019 року за направленням служби зайнятості набували нових професій та підвищували кваліфікацію 1,2 тис. безробітних, що на 64% більше у порівнянні з минулорічним показником. Безробітні освоювали такі професії: кухар, оператор котельні, водій навантажувача, верстатник широкого профілю, електрогазозварник, тракторист, манікюрник, штукатур, електромонтер.

Навчання проводиться за груповою, індивідуальною та дистанційною формами і не лише в навчальних закладах та на підприємствах нашої області, а і в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості – сучасних навчальних закладах, створених у 11 областях України. Зокрема, цього року на Сумщині, Рівненщині та Одещині, в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, навчалися 500 наших земляків.

Послуги служби зайнятості з професійного навчання – не лише для безробітних

Сьогодні існує унікальна можливість для людей старше 45 років стати більш конкурентоспроможними на ринку праці за рахунок отримання ваучера на навчання. Цього року видано 10 ваучерів. Всі Чернігівським міським центром зайнятості, і всі за професією «кухар».

Також служба зайнятості пропонує громадянам підтвердити результати неформального професійного навчання за професією «кухар» та отримати відповідний документ встановленого зразка. Ця послуга цікава для осіб, які мають великий досвід роботи за професією, але не проходили відповідне навчання та не мають документа про професійну освіту; громадянам, які бажають відновити втрачені документи або підвищити розряд. Здійснюють підтвердження Одеський і Рівненський центри професійно-технічної освіти державної служби зайнятості та Вище професійне училище №33 м. Києва. На Чернігівщині цього року такою послугою скористалися 2 жінки. Обидві – працюють викладачами кулінарії в Ніжинському професійному аграрному ліцеї.

Найкращий захист від безробіття – вибір затребуваної професії

Тому серед пріоритетів служби зайнятості – профорієнтаційна робота з учнівською молоддю. Для старшокласників проводяться профуроки, професіографічні екскурсії, квести, майстер-класи, ярмарки професій, дні відкритих дверей, а також профдіагностичні тестування із застосуванням сучасних методик. Все це задля допомоги при виборі професії.

Віднедавна профорієнтаційні послуги служби зайнятості стали ще більш доступними. Наразі діє платформа для онлайн профорієнтаційного консультування «Моя професія: консультаційна мережа». Так, кожен, у кого є потреба у виборі або зміні професії, може пройти тестування в дистанційному режимі. До роботи з платформою вже долучилися 4,6 тис. користувачів, більшість з яких пройшли всі тести та отримали рекомендації стосовно вибору професії.

Новації в роботі служби зайнятості

На сучасному етапі служба зайнятості задля оперативного задоволення потреб роботодавців у кадрах та якісного працевлаштування безробітних покращує свої сервіси, впроваджує інноваційні підходи, застосовує онлайн-технології, налагоджує комунікацію через соціальні мережі. Торік було впроваджено нову форму добору персоналу – рекрутинг, а на початку цього року в центрах зайнятості з’явилися кар’єрні радники.

Щоб зробити послуги максимально доступними та комфортними, державна служба зайнятості активно впроваджує електронні сервіси для взаємодії з клієнтами. Так, для надання послуг безробітним у дистанційному режимі на веб-сайті державної служби зайнятості діє «Електронний кабінет безробітного». В ньому можна створити власне резюме, знайти підходящу роботу, ознайомитися з інформацією про тимчасову зайнятість та можливості професійного навчання. Власник кабінету також може переглянути дані про заплановані та фактичні відвідування центру зайнятості, дізнатися про заходи, які проводитиме служба зайнятості, отримати інформацію щодо нарахувань та виплат допомоги по безробіттю.

Для роботодавців на сайті є можливість створити «Електронний кабінет роботодавця». Користуючись ним, роботодавці можуть оперативно здійснювати пошук потрібних кадрів, подавати звітність в режимі онлайн, переглядати стан укомплектування заявлених вакансій, історію направлень службою зайнятості шукачів роботи, надані звіти, виконання договорів на громадські та на інші роботи тимчасового характеру, можливість отримання компенсації єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та тематику семінарів для роботодавців, а також пройти онлайн-опитування щодо перспективної потреби в кадрах.

Крім того, користувачі Інтернет-ресурсу державної служби зайнятості завдяки електронній черзі можуть дистанційно записатись на прийом до фахівця будь-якого центру зайнятості, обравши мету, дату та час відвідування.

Хочу відзначити також позитивний досвід Чернігівського міського центру зайнятості, який першим в Україні створив інтерактивну карту вакансій міста Чернігова для користувачів Інтернету. Працює це так: за допомогою сервісів Google фахівці відображають всі вакансії, заявлені роботодавцями, на карті міста. Ноу-хау чернігівців сьогодні запозичують Донецька, Сумська та інші регіональні служби зайнятості. 

Отож, сьогодні державна служба зайнятості є активним посередником на ринку праці між роботодавцями і шукачами роботи, вона на безоплатній основі надає широкий спектр індивідуальних послуг із пошуку підходящої роботи та підбору персоналу клієнтам.