12.03.2016 | 12:33

Сьогодні чимало українців, особливо молодих людей, у пошуках кращого життя та роботи їдуть за кордон, не знаючи що їх чекає попереду і як у разі потреби захистити свої права. З метою роз’яснення населенню порядку легального виїзду за межі України, оформлення документів, потрібних для працевлаштування, та особливостей захисту своїх прав та інтересів за кордоном в центрах зайнятості області постійно проводяться тематичні семінари. Один із них відбувся 11 березня в Ніжинському МРЦЗ для безробітних громадян віком до 35 років.

Фахівець служби зайнятості Ірина Бондаренко зазначила, що багато людей вважають роботу за кордоном панацеєю від безробіття, та мало хто реально усвідомлює ті ризики, які є неодмінними супутниками такого способу працевлаштування. Тому шукачам роботи за кордоном вона порекомендувала звертати увагу, чи є у фірми-посередника ліцензія Міністерства соціальної політики України. Також людина має право ознайомитися із проектом контракту з іноземним суб'єктом господарської діяльності на працевлаштування. Посередник під час надання послуг з посередництва в працевлаштуванні на роботу за кордоном зобов'язаний укласти з шукачем роботи договір у письмовій формі. Там має бути вказана інформація про всі послуги з пошуку роботи за кордоном, місце підписання трудового договору з роботодавцем, обов'язки і відповідальність сторін, порядок оплати, порядок вирішення спірних питань, умови змін, розірвання і анулювання договору, визначення форс-мажорних обставин, термін дії договору. До укладення договору посередник повинен надати інформацію у письмовій формі про характер майбутньої роботи, загальні умови праці і проживання в країні працевлаштування. Шукачі роботи за кордоном мають знати, що посередник не має права стягувати будь-які види попередніх оплат за послуги до укладення клієнтом договору з іноземним роботодавцем.

Якщо все ж таки безробітні спокусилися запрошенням знайти за кордоном добре оплачувану роботу без перевірки достовірності і реальності таких обіцянок, то варто виконувати прості, але дуже важливі правила:

- нікому не довіряти паспорт; документи, що засвідчують особу, завжди повинні бути тільки у їх власника;

- контракт має бути написаний зрозумілою мовою, щоб умови, місце і час перебування були чітко визначені;

- залишити вдома, своїм друзям або близьким детальну інформацію про своє перебування за кордоном з адресами і контактними телефонами, а також копію свого закордонного паспорта і контракту, свою фотографію;

- не забути дізнатися номера телефонів українських посольств і консульських представництв за кордоном;

- не забувати, що знання хоч би елементарних слів на іноземній мові полегшить перебування за кордоном і допоможе в складній ситуації.

Учасникам семінару була надала інформацію про організації та установи, до яких можна звернутися у разі надзвичайної ситуації за кордоном.

Запрошена на захід представниця Ніжинської організації Товариства Червоного Хреста Світлана Мохир акцентувала увагу присутніх на такому ганебному явищі сьогодення, як торгівля людьми. Безробітних поінформували про методами вербування та експлуатації, небезпечні стереотипи, що супроводжують нелегальне працевлаштування за кордоном, та реалії, з якими стикаються трудові мігранти. Зокрема було зазначено, що на сьогодні торгівля людьми – третій (після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками) за рівнем прибутковості кримінальний бізнес, який, за оцінками МОП, щорічно приносить кримінальні прибутки у розмірі 32 млрд. доларів.

«Стати жертвою може будь-яка людина, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу і навіть у своїй країні! Тому дотримання правил особистої безпеки та перевірка інформації заздалегідь може зберегти життя та зменшити ризик потрапляння в рабство», - наголосила Світлана Мохир.