16.07.2019 | 15:03

Про вирішення проблем громадян з обмеженими фізичними можливостями йшлося сьогодні на засіданні Координаційної ради у справах осіб з інвалідністю при обласній державній адміністрації. Зокрема, заступник директора Чернігівського обласного центру зайнятості Сергій Роговець доповідав про стан надання комплексу соціальних послуг щодо сприяння у працевлаштуванні цієї категорії громадян.

За його словами, у поточному році продовжується тенденція збільшення кількості звернень до служби зайнятості громадян з обмеженими фізичними можливостями. Так, статус безробітного отримали 482 особи з інвалідністю, проти 443 осіб за аналогічний період минулого року. Всього ж на обліку перебувало та отримувало послуги 1026 безробітних цієї категорії (на 10% більшеe у порівнянні з минулорічним показником).

У службі зайнятості подбали про безбар’єрний доступ до послуг клієнтів цієї категорії – приміщення мають пандуси, кнопки виклику спеціалістів, куточки з місцями для самостійного пошуку роботи, з вільним доступом до загальнодержавної бази вакансій. Сучасний формат діяльності служби зайнятості передбачає індивідуальний супровід всіх клієнтів, яким не вдалося знайти роботу на етапі реєстрації, кар’єрними радниками. Наразі вони є особистими консультантами шукачів роботи на шляху до працевлаштування, при цьому - максимально враховують їх індивідуальні потреби та побажання. Окрім цього, для громадян з обмеженими фізичними можливостями підбір підходящої роботи здійснюється з врахуванням висновків медико-соціальної експертної комісії, індивідуальної програми реабілітації.

Так, з початку поточного року роботу за сприяння служби зайнятості отримали 155 осіб з інвалідністю – кожен 6-й з числа перебуваючих на обліку. Крім того, здійснено 88 направлень на громадські та тимчасові роботи, а 32 особи залучено до професійного навчання.

Кількість вакансій для громадян з інвалідністю, поданих до служби зайнятості роботодавцями протягом I півріччя 2019 року, збільшилась у порівнянні з минулорічним показником на 22,5% і становила 310 одиниць. Проте, як заявив Сергій Роговець, існують певні проблеми при працевлаштуванні цієї категорії безробітних. Серед них - близько 70% складають жінки та мешканці сільської місцевості, яким важко знайти роботу відповідно до їхніх побажань, професійного досвіду, медичних протипоказань. Та й не секрет, що частина роботодавців неохоче бере на роботу людей з інвалідністю. Як правило, із заявлених вакансій для цієї категорії - кожна друга пропонується на низькооплачувані некваліфіковані роботи. На 1 липня в реєстрі налічувалось 111 вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, тоді як претендентів було у 5 разів більше.

Разом з тим роботодавцям сьогодні досить складно підібрати необхідних працівників. Кризова демографічна ситуація, активна трудова міграція, дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили, - це ті чинники, що спричинили дефіцит молодих та кваліфікованих кадрів. При зменшенні загальної реєстрації в службі зайнятості шукачів роботи на ринку праці простежується тенденція до погіршення якості робочої сили. Зросла присутність на обліку представників майже усіх проблемних для працевлаштування категорій – людей, старших за 45 років, громадян, які потребують додаткових гарантій зайнятості, сільських мешканців. Натомість зменшилась чисельність молоді та кваліфікованих робітників, затребуваних у роботодавців.

«Тому хочу звернутися, в першу чергу, до роботодавців, – зауважив Сергій Роговець, - за таких умов нам потрібно разом шукати шляхи подолання дисбалансу на ринку праці та збереження трудового потенціалу. Серед претендентів на робоче місце можуть бути громадяни різних категорій, в тому числі й з інвалідністю. Не варто нехтувати ними сьогодні, бо завтра вони можуть стати безальтернативною робочою силою».