Понад 95% підприємств відновили роботу, на кожне робоче місце претендує п’ятеро людей, зменшилася кількість новонароджених і загалом проживає в області на 5% менше людей, ніж до повномасштабного вторгнення. Медики фіксують збільшення кількості пацієнтів, які звернулися за допомогою до психологів та психіатрів. У 2023 році їх на 87% більше, якщо порівняти з 2020. Суспільне збирало дані в різних інстанціях і разом з експертами проаналізувало, як вплинула широка війна на Чернігівщину, та як протягом двох років відновлювали зруйноване росіянами.

Повідомляє Суспільне новини.

Ринок праці

Повномасштабне вторгнення вплинуло і на ринок праці. Через те що перестали працювати багато підприємств — суттєво зменшився попит на робочу силу. Якщо до повномасштабного вторгнення, у січні 2022 року, служба зайнятості мала 1,6 тисяч вакансій від роботодавців області, то через рік, у січні 2023-го, їх поменшало майже вдвічі. Про це Суспільному повідомила начальниця організаційно-інформаційного відділу Чернігівського обласного центру зайнятості Світлана Шеремет.

Протягом січня 2024 року в базі служби зайнятості було 1,5 тисячі вакансій, що на 74 % більше ніж торік.

"При цьому проблеми з оплатою праці в області залишаються: кожна четверта вакансія пропонує мінімальну зарплатню, понад дві третини вакансій (64,4%) — від мінімальної до середньої по області. Середній розмір оплати праці в розрахунку на одну вакансію склав 9 500 тисяч гривень", — сказала Світлана Шеремет.

Станом на 1 лютого 2024 року в області зареєстрували понад чотири тисячі офіційних безробітних. Для них пропонували 844 вакансії. Тобто на кожне вільне робоче місце наразі черга з п’яти людей.

"На сьогодні зафіксували зростання реєстрації безробітних у службі зайнятості. Так, протягом січня 2024 року за допомогою в пошуку роботи звернулися 868 безробітних – на 15% більше, ніж у січні минулого року (754)", — каже Світлана Шеремет.

До проєкту "Армія відновлення" з жовтня 2022 року на Чернігівщині залучили понад 9 000 безробітних. За цим показником Чернігівська область у п’ятірці лідерів серед регіонів України.

"За програмою «Власна справа» — 272 жителі нашої області отримали кошти на започаткування або розвиток бізнесу, а це від 50 до 250 тисяч гривень залежно від кількості створених робочих місць. Також є п’ять переможців за програмою «Грант для ветеранів», яка стартувала у квітні 2023 року та за якою учасники бойових дій, особи з інвалідністю можуть отримати гранти на бізнес до 1 мільйона гривень, а члени їх сімей – до 500 тисяч гривень".