З 15.10.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні і надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном» від 21.09.2022 № 2623-ІХ.

З текстом Закону можливо ознайомитися тут.

Які основні новації цей Закон передбачає?

1. Дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства не видається іноземцям та особам без громадянства, які включені до переліку осіб, повʼязаних з тероризмом або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, а також іноземцям та особам без громадянства, до яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції».

2. Видача та продовження дозволу для громадян російської федерації, республіки білорусь, а також інших держав, що становлять загрозу національній безпеці України – за погодженням з регіональними органами Служби безпеки України.

3. Скасована норма щодо виплати іноземним найманим працівникам заробітної плати у розмірі не менше 10 та 5 мінімальних заробітних плат.

4. Розширено коло осіб, яким дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства видається безкоштовно. Зокрема, це стосується іноземців-студентів та іноземців, які брали безпосередню участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації.

5. Доповнено перелік способів подачі документів для отримання дозволу (особисто, поштою, через ЦНАП або Портал Дія).

6. Змінено розмір плати за видачу дозволу залежно від строку дії дозволу:

  • до 6 місяців – 3 прожиткові мінімуми для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем або його уповноваженою особою подано документи;
  • до 1 року– 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем або його уповноваженою особою подано документи;
  • від 1 року до 2 років – 8 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем або його уповноваженою особою подано документи;
  • від 2 років до 3 років – 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем або його уповноваженою особою подано документи.

7. Розмір плати за продовження дії дозволу зменшується на один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем або його уповноваженою особою подано документи, від розміру плати за видачу дозволу на відповідний строк (частина перша статті 42-4 Закону України «Про зайнятість населення»).

8. Передбачено повернення сплачених коштів роботодавцю у разі відмови у видачі чи продовженні дії дозволу.

9. Вводиться моніторинг сплати єдиного внеску роботодавцями, які застосовують працю іноземців відповідно до обміну даними між Державною службою зайнятості та Пенсійним фондом України.

10. Уточнено перелік підстав скасування дозволу. Зокрема, це передбачено у разі несплати роботодавцем ЄВ за іноземного найманого працівника та за поданням правоохоронних органів.

11. Передбачений обмін даними про прийняті рішення щодо оформлення та скасування дозволів з Державною прикордонною службою, Державною міграційною службою, Нацполіцією, Держпраці, МЗС.