Якщо ти зумієш при виборі професії поєднати «ХОЧУ», «МОЖУ» і «ТРЕБА», то твій професійний вибір буде вдалим. Іншими словами, вибирай професію, яка буде цікава і приваблива для тебе, відповідатиме твоїм можливостям та буде потрібна на ринку праці. Уникай вибирати професію, орієнтуючись тільки на її престижність, заробітну плату, умови праці, доступність навчання, поради або приклади інших людей.

Отож, про все по-черзі.

 • По-перше, професійна діяльність має бути в радість. Тому головне, на що ти маєш орієнтуватися, – це «Я ХОЧУ» (бажання, інтереси, мотиви). Це ті заняття, які ти робиш з інтересом, захопленням, за власною ініціативою. Професійні схильності є найбільш важливими психологічними якостями людини для правильного вибору професії, успішності навчання та подальшої професійної діяльності. Якщо людина чогось сильно бажає, вона знаходить для цього можливості та докладає максимум зусиль. Якщо вибрана справа подобається, то ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію, мати досягнення, користуватися авторитетом і в результаті більше зароблятимеш.

• По-друге, ти маєш володіти набором якостей, важливих для цієї роботи: фізичних, інтелектуальних, психологічних. Проаналізуй, якою справою ти можеш довго займатися, не втомлюючись, а в яких випадках, навпаки, швидко починаєш нервувати, сердитись, у тебе нічого не виходить. Тому враховуй свої можливості – «Я МОЖУ» (стан здоров’я, здібності, наявний досвід, знання, вміння, навички, психофізіологічні якості, особливості характеру, зовнішні ресурси (зокрема, фінансові можливості для платного навчання).

• По-третє, вибираючи професію, потрібно орієнтуватися в потребах суспільства у спеціалістах даного профілю. Це «ТРЕБА» – знання світу професій, спеціальностей, які користуються попитом на ринку праці, вірогідності працевлаштування за обраною професією.