Кожна людина має право вибирати для себе зручний варіант роботи з огляду на ситуацію в країні, на ринку праці, особисті обставини, здібності, інтереси, фізичні чи фінансові можливості. Що обрати: віддалену діяльність з вільним графіком, яку можна планувати самостійно і виконувати будь-де, або традиційний варіант, коли потрібна особиста присутність на службі? Почнімо з того, чим відрізняються робота в штаті від фрилансу. Робота в штаті - коли співробітник наймається за трудовим договором. При цьому необов’язково працювати в офісі, можна вибрати дистанційний формат. Фрилансер - самозайнятий працівник. Головні відмінності фрилансера від штатного працівника - самостійний пошук робочих завдань і відсутність юридично оформлених зобов’язань сторін.
Особливості фрилансу
Фриланс повністю побудовано на клієнтській роботі. Тут мало розумітися на задачах, потрібно ще вміти спілкуватися, знаходити роботу, розуміти клієнтів та їхні запити. Можна знайти замовлення під будь-які навички: хенд-мейд, дропшипінг, копірайтинг, програмування. Навіть якщо немає вміння, наразі можна опанувати нову спеціальність.
Плюси фрилансу:
- Гнучкий заробіток. У цьому сенсі фриланс схожий на бізнес: прибуток - це чек, помножений на кількість клієнтів, від чого відмінусовують витрати. У фрилансера витрат зазвичай мало, але є чек, кількість клієнтів і час роботи.
- Фрилансер сам відповідає за результат. Можна самому збільшити чек, можна знайти ще клієнтів, можна знайти складніше та дорожче замовлення.
- Фрилансеру зручно працювати з іноземними клієнтами. Виконати замовлення для бізнесу в США набагато легше, ніж офіційно влаштуватися на роботу в американську компанію.
- Не треба глибинних знань. Часто фрилансер має не починати проєкт з нуля, а вдосконалювати те, що не спрацьовує. Приміром, потрібен фрилансер, який вміє вносити правки в тему та додавати нові функції.
- Не залежить від геолокації. Зазвичай, вся робота фрилансера будується винятково онлайн. Тому працювати можна будь-де. Це особлива перевага, бо багато людей переїхали за кордон чи в інший регіон.
Мінуси фрилансу:
- Немає системності. Тобто сьогодні може бути купа роботи, а завтра - нічого.
- Неприємні сюрпризи. Приклад: фрилансера наймають, щоб налагодити форму реєстрації на сайті - це одна задача. Але занурившись у код, програміст розуміє, що переписувати доведеться майже всю серверну частину, бо всі реєстрації фіксуються неправильно.
Особливості роботи найманого працівника
Можна потрапити в середовище однодумців: людей об’єднує одна ідея, спільна справа та цілі. Також ця робота дуже зрозуміла: відомо, що саме треба робити та в який час, відомо, коли «прийде» зарплата, якого розміру та які зніматимуться податки.
Плюси найму:
- Системність. Задачі без змін, дохід постійний, щомісячний.
- Зрозумілі задачі. Завжди зрозумало. що треба робити. Якщо на фрилансі люди вміють всього потроху, то в наймі переважно потрібні працівники конкретного напрямку.
- Легше потрапити до великого бізнесу. Зазвичай великі роботодавці шукають працівників у штат. Тому найпростіший спосіб потрапити до великого бізнесу - відгукнутись на вакансію та пройти співбесіду.
Мінуси найму:
- Майбутнє в чужих руках та обставинах. Можуть звільнити та весь дохід пропаде. Не так, як на фрилансі: клієнт відмовив - знайдеш іншого.
- Складно поєднувати різні роботи. Зазвичай одна робота займає по 8-10 годин на день. Це забирає багато зусиль, як розумових, так і фізичних.
- Багато формальностей. Звітності, підготовка інформації, робота в спеціальних програмах, до яких треба призвичаїтись. Наразі багато бізнесів перейшло на віддалену роботу, але далеко не всі менеджери вміють грамотно вибудовувати контролювання процесу в таких умовах.
Що ж вибрати?
Війна та пандемія показали, наскільки важливо адаптуватися до змін. А дистанційна робота дає безліч можливостей для вільного пересування в будь-яку точку країни та світу. Тому якщо у Вас є можливість перенести вашу роботу у віддалений режим - не відмовляйтеся від неї та вивчіть правила планування робочого процесу за таких умов. У будь-якому напрямку роботи є свої плюси та мінуси. Ми розібрали всі варіанти, щоб кожен прийшов до власних висновків.
Якщо підсумувати, то поради будуть наступними:
1. Шукачі повинні звертати увагу лише на офіційне працевлаштування, щоб мати гарантії в разі кризи. Його переваги - заробітна плата працівника не може бути меншою за мінімальну, є право на відпустку, оплату лікарняного, достроковий вихід на пенсію та інші.
2. Офіційне оформлення дає право працівникам притягнути до відповідальності роботодавця у разі необґрунтованого звільнення або порушень правил трудового законодавства.
3. Офіційно працевлаштовані працівники мають страхування на випадок втрати частини заробітної плати або роботи у разі зупинення діяльності через проведення бойових дій.