Нові технології активно впроваджуються в сферу медицини. Досягнення генної інженерії, молекулярної біології, нано- і біотехнологій, робототехніки використовуються для раннього діагностування захворювань, лікування, створення органів і штучних, електронних імплантатів, протезування та ін. Вбачається, що розвиток штучного інтелекту створить передумови для надання консультаційних медичних послуг он-лайн з високим ступенем вірогідності. У зв’язку з цим змінюється сутність професійних завдань та виникають нові професії.

Фахівець з наномедицини / наномедик

Розвиток технологій, заснованих на роботі з молекулами і атомами, називають нанотехнологіями. Використання цих технології в медицині є основою створення субатомних механізмів – мікроскопічних роботів, які будуть допомагати лікувати пацієнтів і проводити профілактичні обстеження. Фахівці братимуть участь у розробці програмного і робототехнічного забезпечення для лікувального та діагностичного обладнання.

Відеолекція «Наномедицина: майбутнє сьогодні»: https://www.youtube.com/watch?v=do9FNpsEg0k

Фахівець зі створення органів

Розвиток науки створює можливості для виробництва живих органів або навіть окремих систем людського організму. Це й використання «розумних» біоматеріалів, і стовбурових клітин, і «друкування» органів, що дозволить відмовитися від протезування та штучних органів. Сьогодні використовуються технології створення та відновлення тканин, наприклад, гель від кровотеч і спрей, що забезпечує відновлення пошкоджених ділянок шкіри для лікування опікових пошкоджень. Впроваджуються технології 3D-біопринтингу, що дозволяє здійснювати тривимірний друк живих тканин.

Вирощування органів – це перспективна біоінженерна технологія, метою якої є створення повноцінних життєздатних органів людини. Активні розробки і експерименти в цій галузі тривають вже понад 20 років.

Нанодієтолог / молекулярний дієтолог

На основі результатів генетичного аналізу людини, особливостей її фізіологічних процесів і молекулярного складу їжі, розроблятимуться індивідуальні схеми харчування людини. Це дозволить підібрати оптимальний режим харчування, враховуючи індивідуальні особливості. При цьому не буде потреби експериментувати з різноманітними дієтами тим, кому небайдужий їх зовнішній вигляд і здоров’я.

Wellness-консультант для літніх людей

Загалом, wellness – це висока якість життя, міцне фізичне та психічне здоров’я, благополуччя у всіх сферах життя, енергійність та активний спосіб життя. Тобто, це відчуття здоров’я в усіх його проявах, це енергія і краса в будь-якому віці. На сьогодні індустрія wellness охоплює різні сектори світової економіки, спрямовані на покращення якості життя і підвищення рівня життя людей, – це і продукти здорового харчування, косметичні засоби догляду за шкірою і волоссям, оздоровчий туризм тощо.

З розвитком медицини середня тривалість життя жителів планети продовжує зростати. Потреби людей старше 75 (і навіть 100) років перестануть мати другорядне значення. Тому консультант клієнта у віці 75+ стане однією із затребуваних професій майбутнього.

Wellness-консультанти повинні бути обізнані з досягненнями сучасної медицини, психології, напрацюваннями у сфері лікарських засобів, природних препаратів, протезування, дієтології та фітнесу.

Також, за оцінками експертів, у подальшому в медицині набуватимуть розвитку технології:

  • розшифрування (секвенування) та програмування генома людини;
  • самодіагностики, он-лайн діагностування;
  • вживлення медичних роботів-пристороїв;
  • генетичного аналізу (скрінінгу);
  • аналізу медичних даних, отриманих з особистих гаджетів (на зразок smart-браслетів), формування відповідних медичних баз;
  • роботизації медичних процесів.

Створення, а подекуди і обслуговування, складних систем передбачає участь в їх розробці фахівців різних напрямів. Тому в сучасному світі потрібно володіти знаннями інформаційних технологій, просторовим і критичним мисленням, вмінням виявляти проблемні питання та визначати їх комплексне вирішення, вміти працювати в команді, бути готовими до змін тощо.

Де здобути професію?

Професіями медичного спрямування можна оволодіти, наприклад, у вищих навчальних закладах: Національний медичний університет імені О.О. Богомольця (м. Київ), Національний фармацевтичний університет (м. Харків), Дніпропетровська медична академія, Одеський національний медичний університет, Вінницький національний медичний університет, Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського.