Глобалізація та інтеграція у контексті аналізу змін сфери зайнятості та розвитку ринку праці посилюють явища економічної спеціалізації і територіального поділу праці. Програмування, автоматизація певних виробничих процесів, з одного боку, призводять до витіснення живої людської праці та заміни її машинною. З іншого боку, поширення процесів автоматизації обумовлює ускладнення систем управління та потребує відповідного супроводу й адміністрування. Те саме можна стверджувати й стосовно тенденцій роботизації, розвитку штучного інтелекту.
Стрімкий розвиток техніки і технологій на початку ХХІ сторіччя, так званий технологічний прорив, зумовлює суттєві зміни в організації виробництва товарів, надання послуг, появу нових сфер діяльності та трансформація існуючих, а також зміну економічних відносин і оформлення нових ринків.
Робототехніка та механотроніка. Зважаючи на швидкий розвиток мехатроніки та робототехніки з’являтимуться нові професії «проектувальник роботів», «оператор роботів». Ці фахівці проектуватимуть та обслуговуватимуть роботів і кіберпристрої різних типів (діагностичних роботів, роботів-хірургів, кіберпротези тощо). Професії: інженер-електронік, інженер-композитник, сервісний інженер з робототехніки, оператор безпілотного апарату, електротехнік, спеціаліст у сфері ІТ-технологій, фахівець з 3D та інше.
Екологічний сектор. В екологічному секторі головну роль гратимуть контроль за змінами навколишнього середовища, розвиток технологій переробки відходів в більшості галузей і планування проектів та програм з урахуванням технологій повного циклу. Професії: екоаудитор, рециклінг-технолог, спеціаліст з подолання екологічних катастроф та переробки сміття тощо.
Сільськогосподарський сектор. Прогнозують, що агропромисловий комплекс у майбутньому буде досить актуальний на ринку праці. Новітні технології дозволять ефективно обробляти площі, людям будуть допомагати сільськогосподарські роботи, автоматизовані системи та безпілотне обладнання. Агрономи, будуть дуже затребувані в майбутньому десятиріччі. Професії: агрокібернетик, оператор автоматизованої сільгосптехніки, агропонік/сіті-фермер, селекціонер, фахівець з генної інженерії сільськогосподарських рослин та розведення худоби, виробник органічних продуктів харчування.
Медицина. Нові технології активно впроваджуються в сферу медицини. Досягнення генної інженерії, молекулярної біології, нано- і біотехнологій, робототехніки використовуються для раннього діагностування захворювань, лікування, створення органів і штучних, електронних імплантатів, протезування та ін. Вбачається, що розвиток штучного інтелекту створить передумови для надання консультаційних медичних послуг он-лайн з високим ступенем вірогідності тощо. Професії: фахівець з наномедицини/наномедик, фахівець зі створення органів, мікрохірург, нанодієтолог та інші.