Земля швидко стає планетою міст, а не сіл. За інформацією ООН, в 2009 році число городян перевищило число сільських жителів. В 2025 році частка міського населення зросте до 77%. Причому більша частина приросту припаде на країни, що розвиваються. За даними Pricewaterhouse Cooper's, в 2005 році 100 найбільших міст світу виробляли 25% світового ВВП, а в 2008-му вже 30%. Населення 30 найбільших мегаполісів до 2025 року виросте на 27%. Планувати, будувати і обслуговувати нові, що швидко ростуть, мегаполіси повинен буде клас спеціалістів, які вміють створювати комфортне міське середовище.
З урахуванням таких тенденцій найближчим часом з’являться або вже з’явились нові затребувані професії.
Урбанізація — (від лат. urbanus - міський) — зростання значення міст в розвитку суспільства, яке супроводжується ростом і розвитком міських поселень, зростанням питомої ваги міського населення, поширенням міського способу життя в певній області, країні, світі.
•Планувальник розумного міста/урбаніст-еколог.
Завдання: проектування міст і їх інфраструктури з врахуванням новітніх технологій, у тому числі розвитку смарт-технологій (встановлення «розумного» дорожнього покриття з датчиками контролю стану дороги, а також «розумними» знаками, розміткою і системами відеоспостереження).
На ринку праці вже з’явився попит на кваліфікованих міських планувальників – урбаністів. Ця професія творча. Треба відчувати, як потрібно організувати простір і створити комфортне міське середовище. Урбаніст повинен знатися на Urban planning, тобто розуміти, як влаштовано в місті землекористування: забудова, транспортна система та ін. Всім українцям знайомі історії з генеральними планами міст. В Україні їх здебільшого розробляють архітектори, а на Заході до розробки плану обов’язково залучають урбаністів.
• Агропонік/сіті-фермер.
Це - спеціаліст з упорядження і обслуговування агропромислових господарств на дахах і в будівлях хмарочосів великих міст. Хмарочоси великих міст стають «полями» для вирощування сільськогосподарської продукції. Вертикальні ферми – автономні і екологічні конструкції, що дозволяють вирощувати рослини і розводити тварин в межах міста – реальність найближчого майбутнього. Зміняться технології вирощування рослин, догляду за ними. Фермери (агропоніки) нової формації будуть фахівцями як в агрономії, так і в інженерії.
Перша комерційна вертикальна ферма з'явилася в Сінгапурі в 2012 році, а нині створення агрохмарочосів планується в Південній Кореї, Китаї, ОАЕ, США, Франції та інших країнах.
Ця професія затребувана вже зараз - високотехнологічні «зелені міста» проектують і будують в Малайзії, Китаї, Арабських Еміратах, Індії, Південної Кореї і країнах Європи.
• Аналітик з інвестицій.
Завдання: розробка інвестиційних проектів та планів їх реалізації. Визначення потреби в ресурсах для проведення інвестиційної політики на підставі стратегії розвитку підприємства.
• Фахівець з альтернативних валют.
У прогнозованому майбутньому найбільш цінною валютою може бути «одиниця часу». Очікується виникнення інших альтернативних валют як міжнародних розрахункових одиниць.
• Тестувальник смарт-систем.
Цей фахівець створює програмні та технологічні рішення, що дозволяють системам будинків і офісів реагувати на запити користувачів (системи управління «розумним» будинком).
• Фахівець з боротьби зі зміною клімату.
Коли наслідки зміни клімату стають все очевиднішими, виникає потреба у фахівцях-інженерах, які допоможуть послабити чи навіть передбачити негативні ефекти. Серед технологій, які вони можуть використовувати, наприклад, установка гігантських парасольок, що відбивають сонячні промені, і скидання залізної тирси в океан, що має сприяти розмноженню планктону і морських водоростей, які забиратимуть вуглекислий газ з атмосфери.
Де здобути професію?
У Національному університеті «Києво-Могилянська академія» та Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара викладають дисципліну «урбаністика». Також підготовку кадрів за цим напрямом здійснюють навчальні заклади будівельного та архітектурного напряму: Київський національний університет будівництва і архітектури, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури (м. Київ), Харківський національний університет будівництва та архітектури.
Після ВНЗ навчання можна продовжити у школі урбаністики «CANactions School» (м. Київ). Починаючи з 2015 року «CANactions School» розробляє міждисциплінарні освітні програми у сфері інтегрованого міського розвитку та стратегічного просторового планування в контексті локальних та глобальних викликів сучасного міста. Це некомерційна міждисциплінарна платформа післядипломної освіти: http://www.canactions.com/about.
Для оволодіння професіями у сфері управління містом важливі знання з таких навчальних дисциплін, як геометрія, креслення, географія, фізика, хімія, математика, економіка.