Співбесіда з роботодавцем є основним методом оцінки та відбору кандидатів при влаштуванні на роботу. Ваш успіх чи неуспіх у працевлаштуванні залежить як від ваших професійних якостей (освіта, досвід, кваліфікація тощо), так і від того, як ви презентували себе.
Запрошення на співбесіду ви можете отримати як відповідь на надіслане резюме, так і за результатом телефонних перемовин з представником роботодавця. Тому підготовка до співбесіди і зустрічі з роботодавцем є важливим етапом на шляху до працевлаштування.
І етап – підготовка до співбесіди.
- Знайти потрібну інформацію про підприємство (організацію) та професійні обов’язки на посаді.
- Уточніть дату, час та місце проведення співбесіди. Визначте місцезнаходження підприємства і маршрут, щоб не спізнитися на зустріч.
- Продумайте можливий сценарій, уявіть перебіг розмови, і як саме Ви будете доводити, що дійсно підходите для цієї роботи — це значно підвищить шанси на успіх.
- Продумайте зовнішній вигляд: одягніться стримано та зручно.
- Підготуйте копії усіх необхідних документів, в т.ч. резюме.
- Підготуйте запитання, які Вас цікавлять. Наприклад:
- функціональні обов’язки на посаді;
- перспективи кар’єрного зростання;
- програми навчання для співробітників;
- соціальні пільги;
- строки випробувального терміну;
- оплати праці.
Співбесіда з роботодавцем – це важливий етап, від рівня підготовки до якого залежить успіх вашого працевлаштування! Ви приходите на співбесіду пропонувати роботодавцеві свій унікальний «товар»: досвід, знання, вміння, навички в певній сфері діяльності. В той же час у Вас є гарна можливість взагалі зрозуміти чи підходить ця робота вам, які там умови праці.
Отже, перед співбесідою обов’язково опрацюйте для себе такі основні моменти:
1. Що я хочу отримати від співбесіди? На які питання Ви хотіли би отримати відповіді? Що саме для Вас є важливим на робочому місці?
2. Яке враження я хочу справити на роботодавця? Поставте себе на місце інтерв’юєра, подивіться на себе його очима. Що Ви хочете, щоб він побачив у Вас, як у потенційному співробітнику? Але будьте переконливі та правдиві.
3. Що я можу запропонувати роботодавцю? Йдеться про те, що роботодавець «купує» – Ваші знання, уміння, навички, а Ви маєте їх вдало «продати». Потенційному працедавцю Ви цікаві, як людина, що претендує на вакантну посаду за певною спеціальністю. Про це інтерв’юєр може дізнатися лише з вашої розповіді!
ІІ етап – зустріч з роботодавцем.
Одним з вирішальних моментів успішного проходження співбесіди є позитивне внутрішнє налаштування!
Важливими характеристиками вашої поведінки, з метою завоювання довіри під час зустрічі з роботодавцем, бажано, щоб були:
- прийти вчасно на призначений час (краще прийти заздалегідь, принаймні за 15 хвилин, що надасть можливість адаптуватися до умов);
- будьте лояльними до методів добору персоналу та форми проведення співбесіди;
- зачекайте запрошення присісти, або запитайте дозволу присісти;
- проявляйте сумлінність та охайність в заповненні анкет чи інших наданих матеріалів;
- будьте ввічливими та доброзичливими, уважними під час спілкування;
- демонструйте впевненість та відкритість;
- стримуйте негативні емоції.
Під час першої зустрічі відбувається зовнішнє сприйняття один одного, формування першого враження, яке складається на основі сприйняття зовнішнього образу людини, її експресивних реакцій (ходи, поз, жестів, міміки та ін.), мови і особливостей голосу. Врахуйте, які жести та дії справляють негативне та позитивне враження на співрозмовника:
- під час співбесіди намагайтеся не закладати ногу на ногу, не схрещувати руки та ноги під столом;
- погляд направлений вниз, голова підперта рукою;
- пальці схрещені в замок;
- частий погляд на годинник;
- підпирання підборіддя рукою;
- надто тихий голос;
+ пряме положення тіла;
+ встановлення зорового контакту;
+ уважність співрозмовника;
+ впевненість рухів та дій;
+ ведення нотаток
Якщо по закінчені співбесіди працедавець не призначає Вам наступну зустріч, тоді Вам слід також уточнити свої наступні дії. Постарайтеся окреслити терміни та визначити, яким саме чином Ви будете підтримувати зв’язок.
Спробуйте завершити зустріч у позитивному тоні, продемонструйте свою зацікавленість. Подякуйте співрозмовнику за увагу та за відведений Вам час.
Після співбесіди зафіксуйте отриману інформацію, проаналізуйте свою поведінку, відповіді на питання роботодавця, що Вам сподобалось в собі та що Ви хотіли б змінити під час проходження наступної співбесіди.
Запам’ятайте: головне в підготовці перед співбесідою – не поставити себе на п’єдестал, а об’єктивно проаналізувати свої знання та якості й бути впевненим у собі.