В переважній кількості вакансій роботодавці висувають вимоги про наявність у кандидата досвіду роботи, але ж як працевлаштуватись, якщо досвіду немає?
Вакансій, на які роботодавці готові взяти кандидата без досвіду роботи та забезпечити навчання працівника, не багато, але вони є. Однак цілком очікувано, що заробітна плата на позиціях з такою приміткою зазвичай буде нижча за ринкову. Тому, якщо ви шукаєте роботу вперше, або змінюєте сферу діяльності, то попервах ваша зарплата може бути нижча, ніж у досвідченого працівника.
З чого почати пошук роботи
Знайдіть відкриті вакансії в вашій сфері діяльності та в тому напрямку, який ви для себе обираєте зараз. Для цього можете скористатися вакансіями на сайтах пошуку роботи. Читайте описи та обов’язки, відмічайте собі ті, які здаються вам цікавими. Потім проаналізуйте всю інформацію та виділіть для себе вакансії та функції, які вам подобаються та підходять найбільше. Проаналізуйте їх, визначте навички, які роботодавець заявляє в описі вакансії, співставте їх з вашими знаннями, навичками та вміннями. Визначте ті вакансії, або види робіт, на які ви можете претендувати.
Де шукати роботу
Наразі найбільша база вакансій розміщена в мережі Інтернет. Зокрема це веб-портал Державного центру зайнятості https://www.dcz.gov.ua, сайти з пошуку роботи Work.ua, Rabota.ua, UA.Jooble.org. На всіх ресурсах вакансії та пропозиції роботодавців можна сортувати по категоріях, регіонах, типу зайнятості, рівню заробітної плати, а також розмітити власне резюме, що полегшить і прискорить пошук роботи.
Відвідуйте заходи, пов’язані з пошуком роботи та розвитком кар’єри, зокрема ярмарки вакансій, які проводяться в центрах зайнятості, або періодично організовуються закладами вищої освіти. Спілкуйтесь з представниками роботодавців, беріть контакти, надсилайте інформацію про себе, дзвоніть та запитуйте про співбесіду.
Використовуйте групи в соціальних мережах та месенджерах (наприклад в мережі Faсebook групи Дуже потрібна робота, Найкраща робота для найкращих людей, Робота, актуальні вакансії компаній України та ін., в мессенджері Telegram канал UKRJOB | Робота в Українi тощо). Опрацьовуйте оголошення, передивляйтесь коментарі, пишіть про те, що шукаєте роботу – для публікацій постів підійде ваш мотиваційний лист. Обираючи вакансію за оголошенням, будьте виваженими та обачними щоб не стати жертвою шахраїв, перевіряйте інформацію про роботодавця, яка є у відкритому доступі, зокрема за допомогою аналітичної онлайн-системи YouControl (https://youcontrol.com.ua).
Складіть список роботодавців, які вас цікавлять та проаналізуйте інформацію на сайтах цих компаній, оскільки на них також може бути розміщена інформація про розширення діяльності та підбір працівників.
Як презентувати себе
Складіть структурне і зрозуміле резюме та супровідний лист. Поясніть, для чого вам потрібна робота та чим вона для вас цікава, опишіть наявні знання, навички, вміння. За відсутності досвіду акцентуйте увагу на готовності навчатись та здобувати його.
Відправте ваше резюме та супровідний лист в кожну компанію зі свого списку. На сайтах компаній зазвичай вказані електронні пошти, як загальні, так і HR-відділу. Іноді вказуються контактні телефони рекрутерів або HR-менеджерів — скористайтеся цим.
Дізнайтеся про долю вашого резюме — зателефонуйте та поцікавтеся, чи дійшов лист та чи потрібно щось доповнити. Запитайте про наступні кроки, співбесіди та коли чекати зворотного зв’язку. Дзвонити краще на наступний день після відправлення листа.
Намагайтесь постійно бути на зв’язку та відповідайте на дзвінки та листи роботодавців. Підтверджуйте співбесіди, на які зможете піти.
Вам може пощастити, і вас запросять на співбесіду одразу, а може і ні. Не втрачайте надію та не полишайте спроб. Знаходить той, хто шукає.
Готуйтеся до співбесід — вивчайте інформацію про компанію, в яку йдете на співбесіду, збирайте інформацію про вакансії, на які вас запрошують.
Як закріпитись на робочому місці
В багатьох випадках кандидату можуть запропонувати пройти стажування. Стажування та практика — це чудові варіанти для «входу» в професію. Вам приділяють час, вас вчать, займаються вдосконаленням ваших навичок. І у вас відкривається перспектива працевлаштування в компанії в майбутньому. Приймайте рішення про вихід на стажування, або практику свідомо. Аналізуйте як ви себе почували на співбесіді, чи хочеться вам долучитися до команди та стати її частиною. Приймайте рішення, як тільки будете готові. Не тягніть.
Будьте активними в новій команді! Виконуйте роботу якісно та на свої 100%! Вчіться та розвивайтеся так швидко, як можете!
Це зовсім не означає, що ви будете працювати в цій компанії, чи на цій посаді наступні 10 років. Бачення того, куди ви йдете та чим хочете займатися – це перший крок до побудови професійної кар’єри.
Зробіть ці прості маленькі кроки, будьте наполегливими і у вас все вийде. Чим більше спроб – тим більше можливостей, і одна з них буде успішною саме для вас!
Якщо ви потребуєте допомоги у пошуку роботи, складанні резюме та супровідного листа, підготовки до співбесіди з роботодавцем – ви можете отримати всі необхідні консультації, взяти участь в семінарах та тренінгах з техніки пошуку роботи в найближчому центрі зайнятості, а також скористатись інформаційними матеріалами на Освітньому порталі Державної служби зайнятості https://skills.dcz.gov.ua/
Телефонуйте (0462)77-90-29 – відділ організації профорієнтації Чернігівського обласного центру зайнятості, або ж звертайтеся до найближчого структурного підрозділу обласної служби зайнятості (https://chg.dcz.gov.ua/publikaciya/kontaktni-telefony-chernigivskoyi-obl...).